| Sealant Type | Adhesive Sealant |
| Colour | Black |
| Package Size | 600 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Trade Name | 760 UV |
| Cure Time | 24 (>3.5 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Specific Gravity | 1.61 |
| Odour | Slight |
| Operating Temperature Range | -40 → +100 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.