| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | White |
| Application | Engineering |
| Package Size | 75 ml |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | High Temperature, Tack-Free |
| Cure Time | <12 (3 mm) h |
| Product Form | Liquid |
| Specific Gravity | 1.14 |
| Dielectric Strength | 20kV/mm |
| Odour | Vinegar |
| Elongation | 180% |
| Hardness | 43 Shore A |
| Operating Temperature Range | -60 → +300 °C |
| Special Features | Excellent Bonding to a Wide Range of Substrate |
| Tensile Strength | 293N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.