| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | Transparent |
| Application | Sealing |
| Package Size | 75 ml |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +205°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | High Modulus |
| Trade Name | 5005A |
| Cure Time | 7 (3 mm) days |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -60 → +205 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.