| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | Transparent |
| Application | Refrigeration Units |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Food Processing Safe | Yes |
| Chemical Type | Acetoxy |
| Physical Properties | High Modulus |
| Trade Name | 786 |
| Cure Time | 24 (2.5 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.