| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | Transparent |
| Application | Electrical |
| Package Size | 100 g |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Acetoxy, Elastomer |
| Physical Properties | Acetoxy Cure |
| Cure Time | 7 (23 °C) days |
| Product Form | Paste |
| Specific Gravity | 1.03 |
| Dielectric Strength | 21.6kV/mm |
| Odour | Acetic Acid |
| Hardness | 25 Shore A |
| Operating Temperature Range | -60 → +180 °C |
| Tensile Strength | 230N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.