| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Colour | White |
| Application | Copper, Semiconductor Junction Protection |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | Neutral Cure, Non-Corrosive |
| Cure Time | 7 (23 °C) days |
| Product Form | Paste |
| Specific Gravity | 1.43 |
| Odour | Sweet |
| Chemical Composition | Stearic Acid |
| Hardness | 32 Shore A |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |
| Special Features | Non Corrosive |
| Tensile Strength | 210N/cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.