| Tape Type | Paper Tape |
| Backing Material | Paper |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.1mm |
| Colour | Beige |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 7.5 N/cm |
| Tensile Strength | 7.5N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Model Number | 9040 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.