| Tape Type | Plastic Tape |
| Backing Material | PVC |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.26mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Adhesion Strength | 5.2 N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Model Number | 9087 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.