| Tape Type | Plastic Tape |
| Backing Material | PET |
| Width | 12mm |
| Length | 33m |
| Thickness | 0.13mm |
| Colour | Clear |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 16.3 N/cm |
| Tensile Strength | 160N/cm |
| Series | Scotch |
| Maximum Operating Temperature | +149°C |
| Model Number | 926 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.