| Tape Type | Cloth Tape |
| Backing Material | Cloth |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.25mm |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 20 N/cm |
| Tensile Strength | 22N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Model Number | AT302 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.