| Tape Type | Plastic Tape |
| Backing Material | PET |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.23mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 15.6 N/cm |
| Tensile Strength | 15.6N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +160°C |
| Model Number | HB397F |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.