| Tape Type | Cloth Tape |
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.1mm |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 7.7 N/cm |
| Tensile Strength | 9N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Model Number | 4943 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.