| Tape Type | Cloth Tape |
| Backing Material | Synthetic Rubber |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.16mm |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Tensile Strength | 5N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Model Number | 51571 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.