| Colour | Yellow |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Vinyl |
| Thickness | 0.15mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Elongation At Break | 115% |
| Tensile Strength | 53.1N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Model Number | 3903 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.