| Colour | Transparent |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 32.9m |
| Backing Material | Ionomer |
| Thickness | 1mm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Elongation At Break | 4% |
| Tensile Strength | 8700N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +38°C |
| Minimum Operating Temperature | +4°C |
| Model Number | 4411 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.