| Colour | Black |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 48mm |
| Length | 54.8m |
| Backing Material | Polyethylene over Cloth Scrim/Rubber |
| Thickness | 0.2mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Elongation At Break | 19% |
| Tensile Strength | 42N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +65.56°C |
| Minimum Operating Temperature | +4.44°C |
| Model Number | DT8 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.