| Colour | Black |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 75mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Cloth |
| Thickness | 0.26mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 9 N/cm |
| Elongation At Break | 6% |
| Tensile Strength | 78N/cm |
| Finish | PE Coated |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Model Number | Scotch 389 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.