| Colour | Black |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19.1mm |
| Length | 18m |
| Backing Material | Cotton |
| Thickness | 0.33mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 4.3 N/cm |
| Tensile Strength | 81.9N/cm |
| Finish | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Model Number | Temflex 1755 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.