| Colour | Red |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Fabric |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Adhesion Strength | 3.5 N/cm, 5.5 N/cm |
| Elongation At Break | 24% |
| Tensile Strength | 32N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.