| Colour | White |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Elongation At Break | 16% |
| Tensile Strength | 90N/cm |
| Model Number | 4541 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.