| Colour | Grey |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation At Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Model Number | 4657 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.