| Colour | Silver |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 96mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Cloth |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 4.4 N/cm |
| Elongation At Break | 18% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Model Number | 4662 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.