| Colour | White |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.39mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7.5 N/cm |
| Elongation At Break | 6% |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Model Number | 4964 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.