| Colour | Black |
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 15m |
| Backing Material | PET |
| Thickness | 0.28mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3 N/cm |
| Elongation At Break | 20% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Model Number | 51608 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.