| Colour | Black |
| Tape Type | Duct Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Film With PET Filaments |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Elongation At Break | 19% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Finish | PE Laminated |
| Maximum Operating Temperature | +93°C |
| Trade Name | Tesa 4662 |
| Model Number | 74662 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.