| Total Thickness | 0.07mm |
| Tape Type | Copper Tape |
| Foil Thickness | 0.04mm |
| Width | 12.7mm |
| Length | 16m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Plating | None |
| Tensile Strength | 44N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +155°C |
| Minimum Temperature Resistance | -20°C |
| Model Number | 1181 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.