| Total Thickness | 0.08mm |
| Tape Type | Aluminium Tape |
| Foil Thickness | 0.08mm |
| Width | 25mm |
| Length | 55m |
| Conductivity | Conductive |
| Adhesion Strength | 4.5 N/cm |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 33.8N/cm |
| Maximum Temperature Resistance | +149°C |
| Minimum Temperature Resistance | -54°C |
| Model Number | 431 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.