| Bearing Inside Diameter | 16mm |
| Bearing Outside Diameter | 26mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| Housing Dimensions | 43 x 53 x 35mm |
| Dynamic Load Rating | 1500N |
| Static Load Rating | 830N |
| Housing Width | 53mm |
| Housing Height | 35mm |
| Housing Length | 43mm |
| Series | R1037 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.