| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Outside Diameter | 28mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 53 x 30 x 45mm |
| Dynamic Load Rating | 1160N |
| Static Load Rating | 800N |
| Housing Width | 30mm |
| Housing Height | 45mm |
| Housing Length | 53mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.