| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 45 x 60 x 47.5mm |
| Dynamic Load Rating | 1570N |
| Static Load Rating | 1230N |
| Housing Width | 60mm |
| Housing Height | 47.5mm |
| Housing Length | 45mm |
| Series | KGBA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.