| Bearing Inside Diameter | 12mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 28.2 x 40 x 33mm |
| Dynamic Load Rating | 670N |
| Static Load Rating | 510N |
| Housing Width | 40mm |
| Housing Height | 33mm |
| Housing Length | 28.2mm |
| Series | KGHK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.