| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 30.2 x 53 x 42.5mm |
| Dynamic Load Rating | 1110N |
| Static Load Rating | 790N |
| Housing Width | 53mm |
| Housing Height | 42.5mm |
| Housing Length | 30.2mm |
| Series | KGHK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.