| Bearing Inside Diameter | 20mm |
| Bearing Unit Type | Linear Ball Bearing Unit |
| For Bearing Type | Closed |
| Housing Dimensions | 96 x 60 x 50mm |
| Dynamic Load Rating | 3500N |
| Static Load Rating | 4600N |
| Housing Width | 60mm |
| Housing Height | 50mm |
| Housing Length | 96mm |
| Series | KTSG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.