| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Race Width | 14.4mm |
| Ball Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Lip Seals On Both Sides |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 3.7kN |
| Dynamic Load Rating | 8.1kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 0 Extra Light |
| Race Type | Plain |
| Partial Bearing Code | 202 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.