| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 72mm |
| Race Width | 23mm |
| Ball Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 2 |
| Static Load Rating | 5.9kN |
| Dynamic Load Rating | 18.8kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 2 Light |
| Partial Bearing Code | 2207 |
| Bearing Reference Number | 2207-2RS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.