| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Race Width | 15.9mm |
| Ball Bearing Type | Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 2 |
| Static Load Rating | 6.8kN |
| Bearing Series | 2 Light |
| Partial Bearing Code | 3202 |
| Bearing Reference Number | 3202-B-2RSR-TV |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.