| Inside Diameter | 8mm |
| Outside Diameter | 19mm |
| Race Width | 6mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Shielded |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Stainless Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 912kN |
| Dynamic Load Rating | 2.24kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 9 Very Thin Section |
| Partial Bearing Code | 698 |
| Bearing Reference Number | S698ZZ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.