| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Race Width | 20.6mm |
| Ball Bearing Type | Double Row Angular Contact Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Shielded |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Non-metallic |
| Number of Rows | 2 |
| Static Load Rating | 15.3kN |
| Dynamic Load Rating | 22kN |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance Code | CN |
| Bearing Series | 2 Light |
| Race Type | Plain |
| Partial Bearing Code | 3205 |
| Model Number p | 3205 |
| Race Material | Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.