| Inside Diameter | 65mm |
| Outside Diameter | 120mm |
| Race Width | 23mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | One Side Shielded |
| Bearing Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 40.5kN |
| Dynamic Load Rating | 58.5kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 2 Light |
| Partial Bearing Code | 6213 |
| Model Number p | 6213-Z/C3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.