| Inside Diameter | 70mm |
| Outside Diameter | 125mm |
| Race Width | 24mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Shielded |
| Bearing Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 45kN |
| Dynamic Load Rating | 63.7kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 2 Light |
| Partial Bearing Code | 6214 |
| Model Number p | 62142ZC3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.