| Inside Diameter | 60mm |
| Outside Diameter | 130mm |
| Race Width | 31mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 52kN |
| Dynamic Load Rating | 85.2kN |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance Code | C3 |
| Bearing Series | 3 Medium |
| Race Type | Plain |
| Partial Bearing Code | 6312 |
| Model Number p | 63122RSC3 |
| Race Material | Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.