| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Race Width | 18mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Angular Contact Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Non Contact Seals On Both Sides |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Non-metallic |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 24kN |
| Dynamic Load Rating | 34.5kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 2 Light |
| Partial Bearing Code | 7208 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.