| Inside Diameter | 16mm |
| Bearing Unit Type | Pillow Block |
| Material | Zinc Plated Steel |
| Centre Height | 22.2mm |
| Mount Hole Size | 8mm |
| Length | 85.7mm |
| Depth | 25.4mm |
| Overall Height | 43.2mm |
| Mount Hole Centre-to-Centre | 68mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.