| Inside Diameter | 40mm |
| Bearing Unit Type | Plummer Block |
| Material | Cast Iron |
| Centre Height | 49.2mm |
| Mount Hole Size | 12 mm |
| Length | 175mm |
| Depth | 48mm |
| Overall Height | 99mm |
| Mount Hole Centre-to-Centre | 135.5mm |
| For Use With | For material handling applications |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.