| Inside Diameter | 55mm |
| Outside Diameter | 100mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 25mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 130000N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 2 |
| Dynamic Load Rating | 129000N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 17700N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.