| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 25.25mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 83000N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 89000N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 12400N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.