| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 110mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 29.25mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 125000N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 111000N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 15000N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.