| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 23mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 53000N |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 41000N |
| End Type | Sealed |
| Fatigue Limit Load | 9000N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.