| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 40mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 20mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 41000N |
| Cage Material | Plastic |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 28000N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 7300N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.