| Inside Diameter | 32mm |
| Outside Diameter | 42mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 20mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 44500N |
| Cage Material | Plastic |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 29500N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 8000N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.